
Budo cvičení je cestou ke spiritualitě
Autor textu: Shinan Tomáš Musil
V poslední době za mnou přišlo několik cvičenců s přáním si udělat u mne zkoušku technické vyspělosti na různé úrovně danů. Když jsem jim řekl, že budu požadovat také katu, byli velice udiveni - argumentovali svými sportovními úspěchy a technickou vyspělostí ve smyslu, že cvičit katu jim netřeba.
Proč tedy cvičit trpělivě katy, když se zdají někomu archaické? Na tatami se pohybuji již přes 60 let skoro nonstop a rád bych se podělil s úvahou na toto téma s Vámi...
Stručná definice katy - přesně kodifikovaný soubor obranných a útočných akcí v určitém rytmu a choreografii reagující na fyzické a psychické ohrožení. Většina cvičenců bere katy jako prostředek k dosažení vyššího technické stupně a nebo sportovního výkonu.
Kata je plně svébytný systém, který nabývá smyslu, když se mu cvičící plně oddá. Předpokladem je dobré odborné vedení na technické i spirituální úrovni. Vyžaduje vědomí vyššího principu a úmyslů s naprostou absencí svého ega.
Prostým tělesným nacvičováním katy není možné překonat prvotní fázi a sestoupit na hlubší úroveň spirituality a pochopení obsahu technik.
Technická úroveň a spiritualita musejí být v jednotné harmonii celku.
Není bez významu že kata se v čínském jazyce nazývá Dao a její označení je identické s universálním označením Dao, označením vesmírné síly.
Jinými slovy - zahoďme své ego a přidejme více pokory, dělejme i to, co v začátcích nám nebude možná komfortní- a výsledek se dostaví.